AKHİSAR KADIN EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

MİSYONUMUZ

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadın emeğini değerlendirerek kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal yaşama aktif olarak katılımı yoluyla güçlenmesine destek olmak amacıyla çalışmalar yapmak.

VİZYONUMUZ

Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal yaşama aktif olarak katıldığı, kadınların ve gençlerin yarınlarına umutla baktığı,toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir toplumda yaşamak amacıyla değişim yaratmak

ÇALIŞMALARIMIZ

Eğitimler yoluyla kadınları güçlendirme çalışmaları yapmak üzere: Halk Eğitim Müdürlüğü ve Belediye ile yaptığı protokoller, KEDV ve Kalkınma Ajansına yazdığı Projeler kapsamında “Kadınlar E-Ticaret Öğreniyor, Liderlik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi, İngilizce Kursu, Hijyen Kursu, İlkyardım Kursu, Ağaç budama Kursu, Wayu Çanta örme kursu, El sanatları kursları, Plates Kursu” eğitimler yapmış ve yaklaşık 250 kadınla bu çalışmaları yürütmüştür.

Derneğimiz Kadınların ürettikleri ürünlerle kermesler ve fuarlara katılarak  (Alaçatı, Manisa Mesir Fuarı, İzmir Kadın Emeği  Fuarı, Antalya Yörex Fuarı, Urla Enginar Festivali v.b.) üreten kadınlara destek olmuş, dernek yararına üretilen ürünlerin satışından elde edilen gelir ile ekonomik desteğe ihtiyacı olan kadınlara vebaşta kız öğrenciler olmak üzere  burs talebinde bulunan öğrencilere maddi yardımlarda bulunmuştur.

2020yılında Dernek İktisadi İşletmesini kurarak aldığı izinler doğrultusunda kuru gıda, zeytin ve zeytin türevlerinin geleneksel yöntemlere inovasyon katarak üretimlerini yapmaya başlamıştır. Ürünlerin  satışı ve “iyiliğe ortak ol” mak isteyenlerin buluşma noktası olmak üzere  ŞEMSİYE adındaki butik cafe açılmış olup;  burada 7 kadına  istihdam sağlanmıştır. Derneğimiz Lise ve Üniversite öğrencisi olmak üzere yaklaşık 50 öğrenciye burs desteği sağlamaktadır.

Derneğimiz Fuarlara ve festivallere katılarak ürünlerinin tanıtımını yapmakta, kamu ve özel teşebbüslerle işbirliği yaparak daha çok kadın istihdamı ve gence burs desteği vermek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Üretilen ürünlerin e-ticaret satışını yapmak üzere Hepsiburada ve Trendyol da AKHİSAR KADIN DERNEĞİ  adında mağaza açmış ve burada satış yapmaktadır.